Na Trawie

2014. Podsumowanie.

Daleko mi do artyzmu internetowego na miarę Pawła i jego alfabetu, ale również chciałam podzielić się z Wami tym, co przykuwało moja uwagę w minionym roku. Nie będziemy przedłużać i przechodzimy do rzeczy!

KULTURA i MEDIA

Książka

„Ćwiartka raz!’ Karoliny Korwin Piotrowskiej

Skoro 2014 rok był 25. rocznicą obalenia w Polsce komuny, to jaka książka może podsumować lepiej ostatnie ćwierćwiecze? Jeśli jesteście w mniej-więcej moim wieku (lub starsi), to jest to must read. Przypomnicie sobie modę, ploteczki, skandale i nowinki ostatnich lat oraz uporządkujecie filmy i muzykę do których trzeba, po prostu trzeba, wrócić.

Muzyka polska

„Mamut” Fisz i Emade jako Tworzywo Sztuczne

Myślałam, że nie wrócą już do czasów „Sznurowadeł” czy „Polepionego”, a tu proszę! Stare dobre Tworzywo, kooperacja z gwiazdami (Nosowska) i wschodzącymi gwiazdami (Świąs), doskonale zbudowany klimat no i przecudne „Ślady”.

Muzyka zagraniczna

Ed Sheeran „X”

Młody, brzydki, rudy. Za to z fajnym głosem. Wyskoczył jak królik z kapelusza przy okazji Hobbita i został. Czym prędzej wydał płytę (kolejną, bo pierwsza była w 2011) i na miejsce na moim blogu zasługuje ze względu na to, że raczej nie umknął niczyjej uwadze. A jest brzydki i rudy ;)

Film

„Bogowie”, „Ida”

Specjalnie nie dzielę na polski/zagraniczny, bo „Ida” dotyka zagranico. „Bogowie” to świetnie zrobiona biografia. Z biografiami ludzi kalibru Religi jest ten problem, że można przypadkiem z filmu zrobić pompatyczny pomnik. Tu wyszło smacznie, dowcipnie, wzruszająco na odpowiednim poziomie. Świetna scenografia, świetne role drugoplanowe (o Kocie nie wspomnę). No i moje drżące ręce biorcy sprzed lat podczas seansu. „Ida” jest dla mnie takim trochę filmem „o niczym dla mnie ważnym” (nie krzyczcie, wiem o czym jest, ale nie potrząsnęła mną jakoś), za to bardzo doceniam w niej plastyczność obrazu, kadry rodem ze starej, polskiej szkoły filmowej, grę mimiką, aktorów. Uważam, że to piękny obraz, w którym zabrakło mi odrobiny iskry w warstwie przekazu. Taki obraz aż się prosi o to, by „męczyć” człowieka jeszcze kilka dni po obejrzeniu.

Serial

Moim odkryciem jest House of Cards, ale jestem spóźniona, wiem :) Z fascynacją za to przyglądałam się w tym roku zadymie związanej z zakończeniem emisji Mody na Sukces oraz z wejściem do Polski jakiś obrzydliwych formatów typu „Rolnik szuka żony” czy „Kto poślubi mego syna”. Serio?

Teledysk

Dla mnie to rok Masłowskiej. Najpierw „Chleb”, w którym z panteonu znakomitości wyłoniła się sama Anja Rubik jako księżniczka-blachara, a potem dosadna „Tęcza”, w której mamy już może mniej gwiazd, ale za to zrównoważonego w swoim homoseksualnym jestestwie Michała Piroga i charakterystyczny dla reżysera obraz. Mać- jeśli mnie czytasz: jeszcze raz szacun.

Moda

W roku 2014 społeczeństwo nagle uświadomiło sobie, że zamiast prześcigiwać się w wymyślaniu frumuśnych stylówek można założyć na siebie po prostu t-shirt i jeansy i nie wyróżniać się niczym. I tak powstał norm core. Potem zauważono, że poza metroseksualnymi facetami, którymi świat się interesował kilka lat temu, są też faceci niemetroseksualni i tak powstał termin „lumbersexual”. Cóż. Widać w modzie miniony rok był rokiem nadawania wszystkiemu nazw.

Prasa

Secret Service i wielkie oszustwo w crowdfundingu. w skrócie mówiąc- miały być miliony monet na wskrzeszenie kultowego magazynu? Były. Gdzie trafiły? Do kieszeni cwaniaków, którzy po wydaniu dwóch numerów zwinęli biznes i postanowili rzucić tłumowi substytut. Tylko zapomnieli, że nie o substytut tłum walczył.

Reklama

2014. był chyba zdecydowanie rokiem irytujących reklam, a jego pozycję w rankingu ugruntowało na sam koniec roku ugruntowało Media Expert, które ustami Eweliny Lisowskiej włączało niskie ceny. Do porzygu. Drogie agencje! Skończył się Wam polot i finezja?

 

INTERNETY i TECHNOLOGIE

Blogowy debiut roku

Dla mnie to zdecydowanie eWkratkę. Blog osadzonych na warszawskim Grochowie, który ma służyć dwóm celom: opowiedzieć o realiach więzienia i edukować osadzone. Tak może wyglądać współczesne pojęcie „wolność słowa”.

Blogi trzymające władzę

Czy to się komuś podoba czy nie: nadający rytm blogosferze Tomek Tomczyk i ustalający trendy Paweł Opydo.

Wyjście z blogów

Książki? So 2013. Ten rok należał do Moniki Kamińskiej i Romana Zaczkiewicza. Monika z nazwy bloga postanowiła zrobić realny produkt, Roman zaś postanowił wyjść poza bloga i import tkanin i zająć się wypuszczeniem w świat własnej marki ubraniowej. Jak dorosnę to zacznę zakładać trawniki.

Social Media

Polacy odkrywaja Vine. Chwała Duchowi, że wniósł kaganek oświaty w ten ciemny rejon społecznościówek na Blog Forum, bo było warto.

Mem

Selfie z Oscarów, które zostało przerobione na każdy możliwy sposób i znalazł się na nim każdy. Niby nic, a jednak chyba pierwszy raz technologia, internet i social media wkroczyły z taką pompą na salony. A już na pewno pierwszy raz wkroczyły na galę Oscarów.

Technologie

Drony. Choć znane były już kilka lat temu, to masowo zaczęto wykorzystywać je w tym roku. Ciężko już sobie chyba wyobrazić jakąkolwiek pracę filmową bez ich użycia. Jeszcze chwila, a wakacyjne filmy nie będą już robione GoPro…

SPOŁECZEŃSTWO, ZDROWIE i POLITYKA

Społeczna debata

Dzieci jakie są każdy widzi. Towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Od zarania dziejów również robią kupę i ssą cyca. A jednak to w 2014 dopiero zaczęto dywagować gdzie dzieci przewijać można i czy cycek przypadkiem nie jest czymś obrzydliwym.

Zdrowie

Depresja niby niczym nowym nie jest, ale zatrważająco rosną statystyki zapadających na to zaburzenie. Ogromnym pozytywem jest to, że media, liderzy opinii i blogerzy zaczęli pokazywać jej problem jako coś normalnego, coś co jest tak ludzkie jak katar czy sraczka i nie powinno skazywać na społeczne wykluczenie.

Styl życia

Kiedy zdawało się, że zaczynamy iść w ślady dzieci z USA i tryb naszego życia stał się bardziej kanapowy niż inny, to nagle do biegu ruszyło stado Polaków. Ok- jak to zwykle w takich razach bywa, zrobiło się takie zamieszanie, że nagle w Warszawie co tydzień zaczął odbywać się jakiś bieg, fejsbukowe feedy zaczęły zalewać posty zassane z Endomondo, niektórzy zaczęli znikać, bo tak się wypalili na przebieżkach, a w Lidlu zaczęło brakować sportowych staników. Mimo tych śmiesznostek i niedogodności dobrze, że podnosimy zady z foteli.

Polityka polska

Delegacje na które się leci samochodem, bójki z policjantami, sałatki i masa innych. Miniony rok należał do afer z politykami w roli głównej.

Polityka zagraniczna

Ukraiński majdan. Więcej nie trzeba dodawać.

INNE

Zbrodnia 2014

Maria Goniewicz (pseudonim artystyczny) i jej chłopak- Kamil oraz dokonane przez nich morderstwo na rodzicach Kamila. Chociaż nożem dźgał on, ona zdaje się być mózgiem zbrodni. Nie wiadomo czy podłożem była negacja rodziców ich związku czy sprytny plan na wejście w panteon poetów nieśmiertelnych ze strony dziewczyny. Wszystko owiane tajemnicą, bezdusznością, bezmyślnością i jakimiś nieujarzmionymi problemami.

WTF 2014

Pola Dwórnik. Do dziś nie wiem o co chodziło.

Zmiana 2014

Na polskie tory wjeżdża Pendolino- z elegancką załogą pokładową, kiblami bez potrójnych luster, jinglami z Chopina i wysokimi cenami biletów. Równolegle okazuje się, że stare pociągi jeżdżą tak samo szybko jak „wahadełko”. Taniej, bez muzyki, z ohydną tapicerką, ale jednak szybko. Niektóre składy IC dojeżdżąją z Gdańska do Warszawy szybciej niż te premium. Ale w PKP absurd jest tradycją.

Wzruszenie 2014

I died today. Po prostu.

Zostawiam Was zapłakanych (kto nie uronił choć jednej łzy, ten nie ma serca). Dajcie znać TUTAJ co ważnego przyniósł Wam 2014 rok.

 

 

Standard